ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6856198
*
nr 685 6198
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, (senare glas) höjd: 53
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 mars 2011
kl 17:22:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/3 22:24:48
1
550 kr
4/3 10:58:23
2
350 kr
5/3 18:33:12
3
550 kr
5/3 18:34:00
3
600 kr
7/3 16:55:56
4
700 kr
7/3 17:04:41
1
1.300 kr
7/3 17:13:01
4
950 kr
7/3 17:13:18
4
1.200 kr
7/3 17:13:35
4
1.500 kr
7/3 17:15:07
1
1.800 kr
7/3 17:16:27
4
1.700 kr
7/3 17:16:59
4
1.900 kr
7/3 17:17:57
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt senare glas spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 685 6198
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, (senare glas) höjd: 53
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 mars 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/3 22:24:48 | 1 | 550 kr |
4/3 10:58:23 | 2 | 350 kr |
5/3 18:33:12 | 3 | 550 kr |
5/3 18:34:00 | 3 | 600 kr |
7/3 16:55:56 | 4 | 700 kr |
7/3 17:04:41 | 1 | 1.300 kr |
7/3 17:13:01 | 4 | 950 kr |
7/3 17:13:18 | 4 | 1.200 kr |
7/3 17:13:35 | 4 | 1.500 kr |
7/3 17:15:07 | 1 | 1.800 kr |
7/3 17:16:27 | 4 | 1.700 kr |
7/3 17:16:59 | 4 | 1.900 kr |
7/3 17:17:57 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt senare glas spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27